A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Keňa - Průvodce

Rozlehlé pláně savan plných divoké zvěře jsou dozajista důvodem, proč se do Keni každoročně vydávají statisíce turistů. Avšak přiznejme si to, někomu je vedro, drkající džíp a prašná cesta spíš na obtíž. Moderní Evropa z nás udělala pohodlné lidi a není divu, že si spousta z nás představuje relaxaci docela jinak – hlavně bez fyzicky namáhavých činností.

Pobřeží Keni s dlouhými písečnými plážemi, azurovou vodou a palmovými háji je okouzlující. Přidejte k tomu pohodlné lehátko a pěknou číšnici v plavkách, která vám nese vychlazený drink ve skořápce od kokosu – a máte ráj na zemi!

Turistovo dilema

Znáte to. Probíráte hory letáků, listujete v katalozích, brouzdáte po internetu a nakonec si stejně vyberete ubytování, které vám zrovna nesedí. Někde teče slaná voda, jinde nefunguje klimatizace. Práci vám možná usnadní naše recenze hotelů. Avšak co se Keni týče, nemusíte se obávat. Pětihvězdičkový hotel nevyjde zas až tak draze a luxus, kterého se vám dostane, snad ještě předčí evropské standardy. Exotickým zahradám s palmami a dovádějícími opicemi vévodí křišťálový bazén s příjemnou restaurací. Nechybí obchůdky se suvenýry, místní obyvatelé v pestrých šatech, milý personál a lahodné jídlo.

Při výběru ubytování lidé většinou dbají na lokalitu. Na keňském pobřeží Indického oceánu však není výběr nijak zvlášť složitý. Jeďte prostě tam, kam vás to vyjde finančně nejpřijatelněji a kde se vám bude (podle fotek v katalozích) nejvíc líbit. Pobřeží je doslova od severu k jihu poseto turistickými zajímavostmi. Kromě hotelových komplexů jsou tu mořské národní parky, farmy a originální letoviska s možností potápění. Indický oceán je patrně nejpříhodnějším místem pro sportovní rybaření na světě. Lovení velkých ryb přilákalo do okolí Malindi a Watamu i slavného Hemingwaye!

Abychom dodrželi „tradici“průvodců a katalogů cestovek, měli bychom se zmínit o zažitém dělení keňského pobřeží – ačkoli je to zbytečné, protože zajímavá místa jsou všude a případně není problém se po jedné z mála dobrých keňských cest při pobřeží podívat dál, než co by kamenem dohodil od hotelu :)

Tož hlavním centrem všeho dění je město Mombasa . Podíváte se sem nejspíš všichni, protože tu s největší pravděpodobností přistanete. Mombasa je staré město, které poznamenala působnost Portugalců, Arabů i Indů. Ve staré části města, která začala vznikat už někdy ve 12. století, je jejich působení navzdory západnímu vlivu pořád znát.

Na sever i na jih od Mombasy se táhnou písečné pláže, které jsou považovány za nejkrásnější v celé Africe. Vzhledem k tomu, že Mombasa leží docela na jihu země, člověk by se domníval, že ještě dál na jih se toho v Keni už moc nevyskytuje. To by se však mýlil! Právě pláže na jih od Mombasy jsou průvodci považovány za jeden z nejkrásnějších pobřežních „celků“. Vyvalit se můžete třeba na pláž Tiwi nebo Diana. Druhá „část“ pobřeží je definovaná jako území od Mombasy na sever. Tady stojí za navštívení městečka Malindi a Lamu.

Mombasa – podrobnější informace. Mimo jiné se dozvíte něco málo o dominantě města – pevnosti Fort Jesus.

Malindi – podrobnější informace aneb v Malindi je toho víc než jen písečná pláž a mořský národní park. Až vás prohlídka centra omrzí, vydejte se kousek na západ k propadlině Marafa. Úžasně barevný útvar, který je nejkrásnější při východu a západu slunce, vznikl větrnou erozí. Domorodci mu říkají „Pekelná kuchyně“.

Lamu – podrobnější informace. Starobylé městečko, zařazené na Seznamu UNESCO, si zaslouží, abyste si o něm přečetli víc než tuhle větičku ;))

Divočina "za hotelem"

Abyste viděli exotická zvířata, není třeba štrachat se daleko od hotelu. Na jihu Keni kousek od pobřeží leží národní rezervace Shimba Hills plná obrovských (a tedy nepřehlédnutelných ;)) slonů. V Mamba Crocodile Willage severně od Mombasy se můžete procházet po dřevěných lávkách a cestičkách, vkusně umístěných mezi zurčící potůčky, vřící vodopády a všemožně velké krokodýly. Jsou tu právě vylíhnutá miminka i děsuplní vzrostlí samci. Zajímavá krokodýlí farma je také nedaleko **Malindi** . Kromě půl druhého tisíce krokodýlů zde chovají několik desítek hadů. Když přijdete ve správnou dobu, personál vám ukáže, jak se takoví „mazlíčci“ krmí. (Jenom bacha na prsty!)

Člověk dokáže dát přírodě pořádně zabrat. Na druhou stranu si s námi Země dokáže poradit. Bývalé kamenolomy Bamburi znovu zarostly a v okolí se obnovil les, poskytující život buvolům, nosorožcům, žirafám, opicím a ptákům. Lidi to od zásahů neodradilo. Zpřístupnili tu naučné stezky a založili rybí, krokodýlí a motýlí farmy.

Původní pobřežní prales se ve východní Africe zachoval jen na jednom místě – v keňské rezervaci Arabuko-Sokoke Forest. Kromě mnoha druhů ptáků a motýlů zde nalézají útočiště sloni, kočkodani a paviáni. Mnoho Čechů jistě zaujme fakt, že se tu nemusí platit vstupné. V Arabuko-Sokoke Forest Reserve se pořádají také zajímavé noční prohlídky. V tomto případě není vstupné zrovna nejnižší; na druhou stranu lze říct, že zážitek, který si odsud odnesete, je „k nezaplacení“.

Krása mořských hlubin

Jedním z největších požitků, kterým se lze v Keni oddat, je potápění. Pláže na pobřeží lemují korálové útesy roztodivných tvarů, mezi nimiž se prohání pestré rybky. Nejkrásnější podmořské kouty byly vyhlášeny mořskými národními parky. Stát v nich zakázal rybařit, zato turisty láká na možnost šnorchlování a potápění. Pokud umíte plavat a tmavě modrá hlubina oceánu vás jen tak nevyleká, jděte do toho. Uvidíme, jak se budete tvářit, až na vás zpoza skály vyjukne žralok! ;)

Kam za potápěním? Jižně od ostrova Wasini leží NP Kisite-Mpunguti. Nejhezčí je to tu mezi říjnem a březnem, kdy při troše štěstí uvidíte i delfína nebo velrybu. Neméně zajímavé jsou korálové útesy ve známém přímořském letovisku Watamu, které leží mezi Mombasou a Malindi.

Historie starobylých měst

Pobřeží Keni je zajímavé nejen díky půvabným hotelům a fantastické přírodě. Zdejší oblast se lidem zamlouvala odpradávna, a tak není divu, že zde vzniklo mnoho měst, které si díky své architektuře vysloužili dodneška přívlastek „starobylé“. Hlavní turistickou atrakcí je Lamu, zapsané na Seznamu UNESCO. Avšak pozornost milovníků historie si zaslouží i ruiny Gedi a Kilifi.

Diani pláž (nahrál: Jarmila Macháčková)
Diani pláž
Diani pláž (nahrál: Jarmila Macháčková)
Diani pláž
Diani pláž (nahrál: Jarmila Macháčková)
Diani pláž
Diani pláž (nahrál: Jarmila Macháčková)
Diani pláž
Diani pláž (nahrál: Jarmila Macháčková)
Diani pláž

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA


Články odjinud