A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Keňa - Cestopisy

Keňa počtvrté

Mtwapa, 4 denní pobyt u Masajů, Safari na 6 dní/5 nocí (Taita Hills, jezero Naivasha, NP Hell´s Gate, Nairobi, Tsavo East).Končíme opět v Mtwapě.

Je 6. září 2009 a opět společně odlétáme do Keni.
Díky předchozím zkušenostem nakupujeme pouze letenku. Odlétéme s leteckou společností Condor
z Franfurtu n.M. přímo do Mombasy. Odlétáme na 22 dní. Odlet zpět máme 28.9.2009. Ubytování : Lodge Hibiskus v Mtwapě, severní pobřeží Mombasy, ca 40 minut od letiště (předpoklad volného průjezdu).
Plán jak strávit dovolenou je napůl cestování - safari a napůl činnost v rámci podpory vzdělávání dětí. Zbytek lehké nicnedělání ( na to nám nakonec museli stačit asi 4 dny) – týden navíc by se opravdu hodil…

Hlavní aktivity pobytu :

● Mtwapa – obstarání školních pomůcek

Diskuse nad nákupem konkrétních školních pomůcek s asistencí masaje jménem Koyiet Ngatua Mepukori žijící v oblasti, kde sídlí námi vybraná škola.
Objednání a následný nákup školních pomůcek pro prvňáčky (školní taštičky, sešity, tužky, pastelky, voskovky, gumy, ořezávátka, čítanky, křídy, nástěnné mapy,…) trvá 4 dny. ● Pobyt v masajské vesnici rodiny Mepukori v savaně u městečka Rombo Town.

Doprava domluvena individuelně dodávkou, neboť díky množství nákladu veřejná doprava nepřicházela tentokrát v úvahu. Vezly jsme několik tašek školních pomůcek a navíc vlnitý plech na střechu maňaty jako dárek masajům, u kterých budeme bydlet.
Cesta trvala ca 8 hodin. Samotný pobyt ve vesnici 4 dny/ 3 noci. V rámci tohoto pobytu jsme plánovaně navštívily místní spádovou školu u městečka Rombo (oblast Malitatu), do které jsme pro první třídu vezly zmíněné pomůcky pro celkem 40 prvňáčků. Ve škole jsme strávily 1 vyučovací den (ranní nástup všech žáků, vztyčení vlajky, účast při vyučování různých předmětů) a diskutovaly o další spolupráci s ředitelem školy. Navíc jsme si od dětí dovezly jako dárek obrázky, které pro nás namalovaly. Tuto školu navštěvují děti kmene Masajů, kteří v této oblasti žijí. Také učitelé jsou převážně Masajové. Při chození po savaně jsme měly možnost potkat například pakoně, zemní veverky, vyjímečně slony a žirafy.

● SAFARI 6 dní/5 nocí

přírodní rezervace Taita Hills : (západně od města Voi) Přes obrovská sucha, která na většině území Keni v této době panovala nás park překvapil hojností zvířat. K vidění byli především : zebry, sloni, dik-dikové, paviáni, bůvoli, bůvolci stepní, divoká prasata, pštrosi, vodušky, antilopy, žirafy, perličky, čápy marabu, písař hadilov….a nakonec ve stínu stromů i král zvířat- lev se lvicí. Oběd jsme měly v Sarova Taita Hills i s osvěžením v bazénu. Zpestřením bylo také napajedlo v jeho těsné blízkosti, kam se chodily osvěžit mnohá zvířata. Sarova Taita Hills nemá oplocení, proto je kontakt se zvířaty velmi těsný.
Nocleh : Silent resort ve městě Voi. Hodnocení : plně postačující ubytování, skvělé sociální zařízení.

Dále přes Nairobi, Rift Valley, Maai Mihuu, okolo parku Longonot k jezeru Naivasha,
ležící ve výšce 1800 m. Okolí jezera Naivasha je proslulé obrovským množstvím skleníků pro pěstování květin – především na export.
Zde projížďka na člunu (hroši) a jak na vodní hladině, tak okolo jezera mnono druhů ptactva (husy egyptské, orli říční, kormoráni, různé druhy volavek,a mnoho dalších, jejichž názvy ani v češtině neznáme,…). Následovala procházka po souši mezi voduškami, pakoněmi, zebrami, žirafami, antilopami impala.
Nocleh 2x v „Lake Naivasha lodge“ – hodnocení : nádherné a prostorné chaty v krásné zahradě s bazénem za dobrou cenu. Navíc velmi příjemný personál, ale ten je zde téměř všude…

Národní park Hell´s gate
Vjíždíme i vyjíždíme Elsa Gate.
Téměř 4 hodinový pěší průchod kaňonem a dále otevřeným pohořím vulkanického původu
za spalujícího horka. Vzhledem k nedostatku vody se dalo jít i korytem řeky. Vyvěrající voda z pohoří a skal, vulkanický vrcholek (Fischerś tower), čedičové útesy, vodopády, horké sirné prameny, sirné výpary, průchod Hellś gate, dále hellś kitschen (pekelná kuchyně), oblast je nalezištěm obsidiánu. V parku zebry, antilopy, gazely, prasata, žirafy.
Hlavní město Nairobi Centrum města, budova parlamentu, největší katedrála, Maasai market , Moi avenue,… Dále přejezd k NP Tsavo east.
Nocleh : Lion Hills hodnocení : ubytování bez připomínek, každý pokoj s terasou a výhledem k napajedlům,kde se většinu času zdržovala zvěř, pro nás až zbytečný luxus. V přírodnějších zařízeních se cítíme lépe. Personál zde byl až přehnaně „příjemný“, jídlo servírované bez možnosti výběru či zvolení si porce ale chutné. Nejdražší voda a nápoje za celé safari.:-)
Příjemná zde byla neustálá přítomnost damanů přímo před terasou i v okolí celého komplexu. NP Tsavo east
typický svou červenou zeminou a množstvím termitišť.
Také tento park přes velké sucho nezklamal množstvím zvěře, která se drželo především podél toku z velké části již vyschlé řeky. Byli zde sloni, zebry, pštrosi, lvi a lvice, antilopy impaly, prasata, bůvolci stepní, kudu, dik-dikové, a další. Vodopády Lugards falls, Crokodile point.
Večerní safari navíc přineslo překvapení v podobě geparda se svou kořistí – antilopou, což je vzácná podívaná. Nocleh: veřejný stanový kemp : Publik camp side Ndololo
Hodnocení : ubytování ve stylově a vkusně vybavených stanech s wc a sprchou. nejlepší ubytování za naše safari a nejlepší strava.
Navíc pobyt v tomto kempu zpestřilo obrovské množství opic- paviánů, kteří si na naši přítomnost po hodině naprosto zvykli a my mohly být v jejich tlupě. Žila zde i tlupa kočkodanů.
Korunovací pobytu bylo probuzení díky řvaní lvů, kteří se chystali na lov a poté se pohybovali volně po kempu (ten nebyl oplocen). Nakonec se se svou kořistí – přemístili přímo před náš stan… Teprve v tuto chvíli nám došel smysl pokynu pracovníka kempu a sice. že na snídani nás odvede nějaký masaj… Původně jsme si říkaly, že snad těch 100 metrů trefíme sami :-).
Těsně po svítání jsme vyrazily na ranní safari opět po parku Tsavo east.
Navíc, oproti výše zmíněným zvířatům, se nám ráno ukázalo mnoho druhů ptactva. Radost jsme měly také ze šakala a lišky ušaté. ● Mtwapa

Za pomoci pracovníka lodge, kde jsme byly ubytovány jsme po půldenním chození a diskutování s místními občany vyhledaly přesně to, co jsme si představovaly. A sice malou školičku, tentokrát přesněji řečeno školku, kterou bychom byly schopni podporovat. Byla to Mtomondony nursey, kterou aktuelně navštěvuje 49 dětí a jsou rozděleny do 3 tříd. Ještě před nástupem do první třídy se zde učí psát, číst, počítat, základy angličtiny a další obecné znalosti.
Již v prvním okamžiku naší návštěvy jsme cítily, že to je „ono“. Zůstaly jsme několik hodin při vyučování a dohodly s paní učitelkou co je třeba pro děti nakoupit. Bylo to především jídlo pro děti z velmi chudých rodin a jednoho sirotka a následovaly běžné školní pomůcky. Další 2 dny jsme vše potřebné obstarávaly po místních obchůdkách. Výhodou je, že nás zde již místní znají a prodávají nám za místní ceny a ne za „ceny turistické“. Následující den jsme již sami (s několikerým doptáváním na cestu) dorazily do školky a strávily zde s dětmi celé dopoledne. Učitelky hned pomůcky rozdaly dětem a nástěnné mapy okamžitě použily k další výuce. ♣
Hodnocení dovolené : Odvážíme si spoustu nových zážitků na které budeme ještě dlouho vzpomínat . Navíc dobrý pocit, že jsme mohly někde pomoci. Stinnou stránkou byla obrovská sucha, která zde panovala.Již dlouhé měsíce nepršelo a pohled na mrtvá zvířata, která zemřela pro nedostatek potravy byl opravdu více než smutný. Tedy přejeme především déšť.

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Nákupy

    Nákupy suvenýrů k dovolené patří.

Komentáře
2
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Míša H.
06.03.2010 19:21 86.49.13.***
 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, na kolik cca vyjde 3týdenní výlet s batohem. Kdybyste mohla rozepsat, kolik stoji ubytování, jídlo, safari apod., moc by mi to pomohlo. Předem děkuji za odpověď. Míša

  • Anonym (3)
  • Anonym (2)
Veunka 12.02.2010 12:05
 

Dobrý den,
Tak to máte opravdu hooodně zážitků,pěkně se všechny Vaše cestopisy četly:-).Keňa je určitě kouzelná zem...

  • Anonym (2)
  • Anonym (2)
Zpět na všechny diskuze