A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Keňa - Cestopisy

Keňa po páté

Sice po páté, ale opět plno nových zážitků a jistě i informací pro ostatní.

Po více jak roční pauze konečně odlétáme do Keni.
Opět nakupujeme pouze letenku. Letíme s leteckou společností Air Berlin z německého Mnichova přímo do Mombasy. Odlétáme v půlce února na 23 dní (včetně cesty).
Ubytování : Lodge Hibiskus v Mtwapě (www.hibiskuslodge.com ) severní pobřeží Mombasy.

Hlavní aktivity pobytu :
● Mtwapa

Návštěva školky v Mtomondony, která sídlí v zástavbě místního kostela za účelem zjištění aktuálních potřeb pro vyučování dětí a účast při výuce.
- následně nákup pomůcek - sešity, pastelky,voskovky, tužky, ořezávátka, gumy, učebnice, nástěnné mapy (počty, abeceda, části těla), hrnky, talíře, lžice, čaj, cukr,………

Dále jsme nakoupily školní pomůcky včetně potřebných učebnic pro 4 masajské děti
z vesnice rodu Mepukori (1. a 2. třída), kteří navštěvují spádovou školu v Malitatu v blízkosti městěčka Rombo. Do této školy jsme také nechaly ušít dalších 50 ks školních tašek přes rameno, neboť tašky z naší předchozí návštěvy se shledaly s nečekaně kladnou odezvou. Děti je na na konci školního roku odevzdali a na začátku nového školního roku je zas dostali nově nastupující prvňáci. ►Pozn.:V Mtwapě je nový market-TUSKYS, čímž se na větší nákupy nemusí jezdit na Nyali do Nakumatu. V Nakumatu zrušili prodejnu knih v 1.patře a knihy začlenili přímo do hlavního marketu.

● SAFARI 4 dny/3 noci

Poprvé jsme zkusily jet od : CAMILO EAST AFRICA TOURS & SAFARIS Mombasa – pan Ali Noorein
(www.eaforest.com). Byl nám přidělen řidič jménem Juma. přírodní rezervace LUMO : Vznikla spojením několika soukromých farem, je sponzorována z větší části EU a pro veřejnost byla otevřena v roce 2003. Nocleh: Lion Rock lodge. Hodnocení : úžasné domečky na nožkách s výhledem na napajedlo a široké okolí.
Stylové zařízení ve dřevě. Velmi příjemný a zároveň nevtíravý personál.
Dik-dik, kudu, buvolec stepní, antilopy impaly,antilopy losí, squireli,sloni, zebry, žirafy, buvoli afričtí, paviáni, kočkodani, písař hadilov další a rozličné ptactvo.
Z odpoledního safari jsem se vracely při nádherném západu slunce. Večeře byla pod hvězdami a u stolu nás hřály rozpálené uhlíky v hliněné nádobě. Následující den ráno jsme měly úžasnou podívanou na skupinu lvů při odpočinku u napajedla a jejich následný odchod do stínu zeleně.

Přírodní rezervace TAITA HILLS
Nocleh : Salt Lick Safari lodge. Hodnocení : zděné domky na „muřích nožkách“. Pro nás zbytečně luxusní, ale na naší trase kromě Taita Hills safari lodge, kde jsme měli oběd a nechtěly jsme být ubytované, v tu dobu k dispozici jediné.
Obrovské stádo slonů, početné stádo zeber u jezírka, bůvoli, bůvolci, mnoho druhů ptactva :
(purf sterling, redhon billground, red-billed hornbill, african pied wagtail,african spoonbill……)

Sloní rezervace MWALUGANJE
Vznikla jako „průchod“ pro slony z rezervace Shimba Hills, neboť v okolí je mnoho vesnic, které původně sloni při své cestě ohrožovali. Seznámily jsme se s postupem výroby papíru ze sloního trusu a nákupem obrázků z tohoto papíru jsme tak mohly nepřímo přispět na podporu této rezervace. Oblastí protéká řeka u které
se sloni svlažují a napájejí. Terén je velmi kopcovitý a proto je zde a v Shimbě povinnost automobilu s náhonem na 4 kola. Na oběd jsme přejely do „Traveller Mwalugange elefant camp“. Přesto, že jsme zde nepřenocovaly, můžeme vřele doporučit. Jsou zde stylové stany se sociálním zařízením v klidném prostředí s možností pozorování zvířat. Byly zde také obrovské skupiny paviánů a velké rodiny prasat bradavičnatých.

Národní rezervace SHIMBA HILLS
Chráněné území ca 320 km2 zahrnuje i tropický prales s kopcovitým terénem. Vyskytuje se zde vzácná antilopa vranná. I my jsme měly štěstí a viděly celé stádo. Jsou zde i početná stáda buvolů, dále jsme zde viděly žirafy, paviány, kočkodany, squirely, mangusty, orly jasnohlasé (fisheagle). Pěšky jsme šly s ozbrojeným rangerem k Scheldrikovým vodopádům. Zážitkem byl návrat do kopce (který se při cestě tam tak příkrý nejevil) při spalujícím slunečním žáru. Nocleh : Shimba Rain Forest lodge: Nádherné ubytování ve dřevě mezi stromy s návazností na lávky s možností pozorování zvěrě.

Na zpáteční cestě ze Shimba Hills jsme přejížděly trajektem z jižního na severní pobřeží Mombasy.

● Pobyt v masajské vesnici rodiny Mepukori v savaně u městečka Rombo Town.
5 dní s dopravou – 3 noci ve vesnici
Doprava veřejná :
Mtwapa – Mombasa (Matatu á 50 KES) od 1.3.2011 již 70 KES díky navýšení cen pohoných hmot Mombasa – Taveta (BUS á 1.600 KES) 19:00 – 00:30
Taveta – směr Rombo (Minibus á 350 KES) 05:30 - 08:30 – výstup v savaně ca 2 km před vesničkou Malitatu a dále pěšky do masajské vesnice v buši.

První večer po setmění se sešlo několik masajských bojovníků a zpívali a tradičně vyskakovali do výšky. V jejich přirozeném prostředí to mělo úžasný náboj. Tentoktát jsme většinu času věnovaly poznávání léčivých stromů a keřů, které masajové využívají ke své potřebě. Uvědomily jsme si, co pravdy je na tom, že vše, co člověk potřebuje má v podstatě v místě, kde žije. Jen je třeba se dívat a umět využít toho, co příroda nabízí.
Poprvé jsme se zde ve volné přírodě setkaly s jedovatou mambou černou.

Navštívily jsme tradiční velký páteční masajský trh v městečku Rombo, na který se scházejí masajové ze širokého okolí – často putují i hodiny pěšky. Na trhu je možno prodat a koupit naprosto vše. Ovoce, zelenina, koření, oblečení – především tradiční, dobytek, kozy, ovce,… Atmosféra byla naprosto jedinečná. (Naopak velkou atrakcí pro místní jsme byly my 2 bělošky ) ● Mořský národní park WATAMU
Matatu Mtwapa – Gedi (ca 2,5 hodiny -250 KES) Matatu Gedi – Watamu (několik minut - 40 KES)
Na hotelových hlídaných plážích bylo mnoho turistů, převážně z Itálie a slyšet byla pouze italština. Až nám bylo líto „hotelových“ turistů, na které se při každém pohybu okamžitě nalepilo několik místních a vnucovali svou společnost či různé výrobky,nebo jídlo.
My jsme byly rádi, že tu jsme s naším letitým přítelem-masajem a tudíž nás nikdo neobtěžoval.

● Mombasa
Spíše jsme se tak procházely městem, navštívily starou tržnici a obešly pár obchůdků, než chodily po turistických místech, neboť ty již známe z předchozích návštěv.

● Vystoupení Masajů S nadšením jsme uvítali pozvání masajů na jejich taneční vystoupení do hotelu Reef na Nyali beach. Jejich tradiční tance známe z přirozeného prostředí vesnice, což je nesrovnatelné,
ale braly jsme to především jako vzpomínku na naší první dovolenou v Keni v tomto hotelu v roce 2006, kde jsme s nimi společně tančily. Navíc několik masajů si nás do dneška pamatovalo – i to, co jsme si u nich koupily. Neuvěřitelné. ♣
Hodnocení dovolené :
Okamžitě nás pohltila atmosféra tohoto kouzelného kousku naší planety a rytmus místního života a se stal vlastní i nám. Celá dovolená vyšla podle našich představ a 3 týdny uběhly jak voda. Dovolenou jsme strávily aktivně, přesto zbylo tentokrát i dostatek času pro odpočinek.

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Nákupy

    Nákupy suvenýrů k dovolené patří.

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@